Jak vyrobit cínovaný šperk

21.02.2025
Jak vyrobit cínovaný šperk
Jak vyrobit cínovaný šperk

Vítám tě u mého průvodce světem cínovaných šperků! Cínování je fascinující technika, která umožňuje vyrábět krásné šperky s použitím cínu.                     
Provedu tě krok za krokem, jak si vyrobit svůj vlastní cínovaný šperk. Od základního vybavení, až po finální úpravy, budeš mít vše, co potřebuješ k tomu, abys začal/a tvořit.

1. Potřebné vybavení a materiál

Než začneš, budeš potřebovat správné nástroje a materiály.                                       

Zde je seznam základních potřeb: 

Cínová pájka (cín), měděné dráty , měděná lepící páska, tavidla (pájecí pasta, olej, kyselina, voda), páječka (pájecí pero, pájecí stanice), kleště ketlovací, štípací kleště, ploché kleště a kameny z kterých chceme šperk vyrobit.

Podrobný seznam potřeb pro cínování jsme rozebrali v předchozím článku, doporučuji si ho přečíst. Jaký vybrat materiál na výrobu cínovaného šperkuK výrobě šperku patří i ochranné pomůcky, které jsme rozebírali v tomto článku, doporučuji si ho přečíst. Jak vybrat ochranné pomůcky na cínování Investuj do kvalitních nástrojů, které ti usnadní práci a prodlouží životnost šperků. Pokud už máš vše připravené a nachystané, můžeme se pustit do práce.

2. Výběr designu

Než začneč vyrábět samotný šperk, je potřeba vědět co chceš tvořit - náhrdelník, náramek, prsten nebo náušnice. Inspiruj se přírodními motivy, nebo geometrickými tvary. Skica šperku ti pomůže vizualizovat konečný výsledek.

3. Příprava pracovního prostoru

Dobře organizovaný pracovní prostor je základ. Měj všechny potřebné nástroje a materiály na dosah ruky a zajisti si dostatečné osvětlení.                                                                                                          Pracuj na nehořlavém povrchu, například na keramické dlaždici.

4. Než začneš se samotným cínováním

Je potřeba si vybrané kameny odmastit. Já používám líh ve spreji, který nastříkám na kámen a očistím pomocí kuchyňské utěrky. Další krok je - oblepit kámen měděnou páskou po obvodu celého kamene. Pokud je páska příliš široká, můžeš si ji libovolně nastříhat. Měděnou pásku na kamínku pořádně uhlaď něčím hladkým - například druhou stranou štětce.

odmastit kamínek
odmastit kamínek
nalepím měděnou pásku
nalepím měděnou pásku
nastříhám měděnou pásku
nastříhám měděnou pásku
uhladím měděnou pásku
uhladím měděnou pásku

5. Cínování

Nejprve zapni páječku a chvilku počkej než se ti zahřeje. Celou plochu měděné pásky potři pomocí štětce tavidlem, které jsi zvolil/a (já používám letovací olej). Tento proces opakuj po celou dobu cínování. Pokaždé, když chceš přidat cín, znovu místo potři. V podstatě musí být výrobek pořád mokrý, jinak by se jen těžko cín uchytil. Nyní si páječkou naber kapku cínu a nanes ho na měděnou pásku. Po-té cín rozetři a uhlaď. Postupně přidávej cín na pásku, tak aby jí pokryl celou plochu měděné pásky.

Potom je důležité zpevnit obrubu kamene drátkem. 

Máš dvě možnosti: 

drátek přicínovat po obvodu až když máš pásku zpevněnou cínem, nebo složitější varianta - přicínovat drátek rovnou na měděnou pásku po obvodu a zahladit cínem.

Začni se zadní stranou kamene. Délka drátku by měla být dostatečně dlouhá, aby vystačila na celý obvod. Nejlépe se ti bude pracovat s nejtenčím (0,6 mm) drátkem pro cínování.

Konec drátku přicínuj k okraji měděné pásky tak, že si nabereš kapičku cínu a dotkneš se s ní na místo, kam chceš drátek přicínovat. Postupně budeš drátek ohýbat a spojovat s měděnou páskou kolem celého kamínku až dojdeš na místo, kde jsi začal/a a drátek uštípneš. Spoj můžeš později ozdobit kapičkou cínu. Většinou se v místě spoje přicínuje očko k uchycení šperku.

Celý proces opakuješ i z přední části kamene, tak aby byl drátek po obou stranách měděné pásky. Celou obrubu kamene, pak důkladně uhlaď páječkou. Nezapomeň neustále potírat tavidlem.

základ cínování
základ cínování
hotová obruba - před začištěním spoje
hotová obruba - před začištěním spoje

Když máš tento základ hotový a kámen zpevněný, můžeš spoje začistit cínovou kapičkou a vytvořit tak na místě kuličku. Potom už jen vyrobit očko ze silnějšího drátku pomocí ketlovacích kleští a na obrubu toto očko přicínovat. 

Nebo můžeš popustit uzdu fantazii a pomocí drátů různě tvarovaných vytvořit originální šperk.

Pomocí páječky a cínu spojuj jednotlivé části šperku k sobě. Při pájení se ujisti, že všechny spoje jsou pevné. Totéž zkontroluj u ozdobných kuliček.

cínovaný náhrdelník
cínovaný náhrdelník

6. Čištění a patina

Když už jsi se svým šperkem spokojen/á, šperk důkladně umyj pomocí jarové vody, nebo prostředku na čištění oken. Očištěný šperk potři pomocí štětečku černou patinou a nech ho podle návodu na obale pět minut působit. Pokud patina nezaschla, vysuš šperk pomocí hadříku, nebo kuchyňských papírových utěrek. Šperk jemně vylešti brusnou (ocelovou) vatou a následně vlož šperk na 24 hodin do antioxidační lázně (antioxidační olej) připravené třeba ve sklenici, nebo plastové misce. Tím zajistíš, že šperk nebude korodovat a vydrží dlouho hezký a lesklý.

Zbytky oleje otři kuchyňskou papírovou utěrkou a máš hotovo. Teď když je šperk hotový, můžeš přidat poslední detaily, jako jsou zapínání, nebo další ozdobné prvky. Zvaž použití protialergických materiálů, pokud je šperk určen pro citlivou pokožku.

Šperky Gabriela
Šperky Gabriela

7. Kontrola kvality

Před tím, než šperk považuješ za hotový, proveď pečlivou kontrolu kvality. Ujisti se, že všechny části drží pevně a nejsou žádné ostré hrany.

Tip: Nos hotový šperk několik hodin - zkontroluješ tak jeho odolnost.

8. Uložení a péče o cínované šperky

Aby si tvé šperky udržely svůj lesk a krásu, je důležité je správně ukládat a pečovat o ně.

Uchovávej šperky v suchu nejlépe ve šperkovnici, nebo v krabičce mimo dosah slunečního světla. 

Pravidelně šperk vylešti bavlněným hadříkem. Pro návrat lesku, přidej na hadřík pár kapek antioxidačního oleje.

Vyhni se kontaktu s chemikáliemi (parfémy, čistící prostředky atd...), které by mohly poškodit povrch šperku.

Pájení
Pájení
Gabriela Chocholová
Gabriela Chocholová

Výroba cínovaných šperků je nejen kreativní, ale také velmi uklidňující proces. Když se naučíš tuto základní techniku a získáš zkušenosti, budeš schopný/á vytvářet jedinečné a originální kousky. Doufám, že tento průvodce ti poskytl užitečné rady a inspiraci k tomu, abys začal/a tvořit vlastní cínované šperky. 

Pokud si nevíš s něčím rady, neváhej mi napsat a ráda ti poradím. sperky-gabriela@seznam.cz

A pokud si chceš tuto techniku nejprve vyzkoušet se zkušeným cínařem než si začneš nakupovat všechen materiál, napiš mi a domluvíme si termín individuálního kurzu u mně v dílně.

Přeji ti hodně úspěchů a radosti z tvorby!

Gabriela Chocholová.

Další blogové články ↓